skip to Main Content
W Jaki Sposób I W Jakich Branżach Najlepiej Szukać Pracy?

W jaki sposób i w jakich branżach najlepiej szukać pracy?

Dzisiejsza rzeczywistość związana z pojawieniem się koronawirusa na świecie zaskoczyła wszystkich. Niezależnie od tego czy właśnie siedzisz na tarasie swojego domku w Bieszczadach, czy może przebywasz w swoim mieszkaniu na Mokotowie, koronawirus w pewien sposób na Ciebie wpłynął. Być może boisz się o pracę lub już ją straciłeś. Cała sytuacja wprawia nas w przygnębienie, a tłumy ludzi w maskach i przyłbicach codziennie uświadamiają nam, że sytuacja jest daleka od normalności i prędko do niej nie nie wróci.

Jeszcze całkiem niedawno mówiło się o rynku pracownika, który polegał na tym, że pracodawcy prześcigali się w wynagrodzeniach i benefitach pracowniczych, aby tylko pozyskać kandydata do pracy. Natomiast dawno temu było tak, że ludzie otrzymywali pracę zaraz po szkole i tkwili w niej aż do momentu przejścia na emeryturę. Dzisiejsza rzeczywistość nie ma już nic wspólnego ani z pierwszym, ani z drugim przykładem. Teraz liczy się zwinność, proaktywność i świadomość swoich kompetencji, które pozwolą Ci mądrze podejść do szukania nowych możliwości pracy na tak dynamicznie zmieniającym się rynku.

Gdzie zacząć?

Tu odpowiedź jest prosta i jedno jest pewne – nasza rzeczywistość przeniosła się do sieci. Od momentu, kiedy zostaliśmy zamknięci w naszych domowych więzieniach (#zostańwdomu) cała aktywność świata zewnętrznego doskonale odnalazła się w nowej internetowej rzeczywistości. Jeśli zatem chcesz wiedzieć co się dzieje na rynku pracy to nie ma mowy o zupełnej izolacji względem świata online. Zacznij po prostu budować swój wizerunek w sieci. Krok po kroku. Na sam początek spójrzmy na media społecznościowe i szereg grup o tematyce HR i poszukiwaniu pracy. To właśnie tutaj powinieneś się znaleźć, aby być na bieżąco z nowymi rekrutacjami, trendami oraz prognozami dotyczącymi różnych branż. Zastanów się też co potrafić robić najlepiej, w jakim zakresie posiadasz wiedzę i gdzie mógłbyś wnieść wartość dzieląc się nią – w taki sposób możesz zacząć budować pozycję eksperta, wpływając na swój personal branding. Oczywiście wymaga to sporo pracy z Twojej strony, ale jeśli nie zakomunikujesz światu zewnętrznemu w czym jesteś świetny to nikt się tak po prostu nie domyśli! Dołącz zatem do tematycznych społeczności internetowych, gdzie będziesz mógł wymieniać się doświadczeniami i poszerzać swoją wiedzę.

Jakie posiadam kompetencje względem poszczególnych branż?

Mówi się, że branża digital, e-commerce i IT jest dziś najmniej dotknięta sytuacją związaną z koronawirusem. Dlaczego? Mam na ten temat swoje przemyślenia, którymi chętnie się z Wami krótko podzielę. Otóż, dzieje się tak dlatego, że praca jest tutaj co do zasady mocno połączona ze światem online, skierowana na osiąganie konkretnych rezultatów i funkcjonuje w trybie agile’owym. Stąd pracownicy, którzy zostali z dnia na dzień skierowani na „przymusowy home office” doskonale radzą sobie w tej nowej sytuacji, jednocześnie zachowując ciągłość pracy, ponieważ to właśnie wirtualna rzeczywistość obecnie kwitnie. To, że nie jesteś programistą albo ekspertem od platform e-commerce nie znaczy, że nie znajdziesz pracy w jednej z tych branż. Zastanów się nad tym jakie posiadasz kompetencje i w jaki sposób mogłyby one przydać się Twojemu przyszłemu pracodawcy. Innymi słowy oceń co potrafisz robić naprawdę dobrze, a następnie zweryfikuj oferty pracy pojawiające się w mediach społecznościowych, na portalach pracy czy stronach karier poszczególnych firm. Polecam Tobie także skontaktowanie się z rekruterami, którzy być może będą mieli dla Ciebie jakąś ofertę. Pamiętaj jednak o jednej ważnej rzeczy – nie przesyłaj swojego CV rekruterowi bez jakiejkolwiek informacji odnośnie tego, czego w ogóle poszukujesz, bo to będzie przez wielu z nich potraktowane po prostu jak spam. Często spotykam się z tym, że po zaakceptowaniu zaproszenia do sieci kontaktów od razu otrzymuję plik z CV bez jakiegokolwiek wyjaśnienia i nie mam pojęcia co z tym faktem zrobić – stąd moja rada, że takie postępowanie nie jest dobrym pomysłem.

Powyższe branże to oczywiście nie wszystkie, o których powinieneś pamiętać, bo sytuacja zmienia się naprawdę dynamicznie. Rozmawiam ostatnio z wieloma menadżerami z różnych firm, także z sektora BPO/SSC i w niektórych organizacjach zatrudnienia przebiegają bez większych zmian, a jedynie procesy rekrutacji odbywają się na ten moment zdalnie. Rozejrzyj się i sam sprawdź czy branża, w której dotychczas pracowałeś nadal publikuje oferty pracy. I nie czekaj. Jeśli zauważysz opis stanowiska, który naprawdę Cię interesuje to aplikuj od razu, pamiętając, że teraz nie Ty jeden szukasz pracy i kto pierwszy, ten lepszy.

A może powinienem poszukać pracy zdalnej?

No właśnie. A co z pracą zdalną? I tutaj wchodzimy na mój ulubiony temat, czyli absolutny bezkres globalnych możliwości. Jeśli odkryjesz, jak się odnaleźć tym intrygującym oceanie najróżniejszych możliwości zawodowych to szczerze będziesz zdumiony jak bardzo praca zdalna może zmienić Twoje życie na lepsze. Na początek, jeśli odrobiłeś już zadanie domowe polegające na ocenie swoich kompetencji to teraz możesz zabrać się za poszukiwanie pracy zdalnej i uwaga – jeśli tylko znasz bardzo dobrze język angielski to świat stoi dla Ciebie otworem. Wspaniałe w kontekście pracy zdalnej jest to, że możesz przebywać w małym domku w górach otoczony łonem natury jednocześnie pracując z firmą z Doliny Krzemowej, która posiada zespół rozproszony na całym świecie. Na początek zacznij od dołączenia do społeczności freelancerów – polecam Upwork lub Fiverr lub grupy na Facebook’u, gdzie będziesz mógł znaleźć kilka fajnych ofert na początek, aby sprawdzić czy taki tryb pracy na dłuższą metę się Tobie podoba. Pamiętaj jednak, że i to wymaga cierpliwości. Nie poddawaj się po wysłaniu 5-10 zapytań, ale kontynuuj aż trafi się pierwsza oferta współpracy.

Kreatywność, proaktywność i cierpliwość.

W tych trzech słowach możemy chyba podsumować ten krótki artykuł. Postaraj się poszukać możliwości, o których wcześniej nie myślałeś. Nie bądź swoim największym wrogiem twierdząc „Ja sobie nie poradzę, nie nadaję się”, ale weź sprawy w swoje ręce. Jeśli na przykład pracowałeś w obsłudze klienta i nagle zwolniono Cię z pracy to zacznij jej szukać w charakterze wirtualnego asystenta. Jeśli znasz języki obce to możesz także rozglądać się za granicą bez konieczności zmiany miejsca zamieszkania! Pamiętaj, że nie od razu Kraków zbudowano i wszystko wymaga wysiłku. Nie licz na to, że Twój nowy pracodawca Cię po prostu znajdzie lub domyśli się, że szukasz pracy i jesteś zagubiony. Wyjdź poza swoją strefę komfortu i zawalcz o siebie, bo jeśli w pierwszej kolejności Ty sam tego nie zrobisz to nie zrobi tego za Ciebie nikt inny.

Back To Top